“Hate Speech in Media” – discussion in TSU
The discussion "Hate Speech in Media” had been held in Ivane Javakhishvili State University on July 18. The non-governmental organization "Media Development Foundation , MDF” presented Georgian media monitoring results. The monitoring is implemented from the period of April 15, 2013. The observation subjects of the monitoring are 6 newspapers (Asaval-Dasavali, rezonansi, 24 hours, Qronika, Alia, Kviris Palitra); prime time news programs and talk shows of 6 TV companies (Public Broadcastin Television, Imedi, Rustavi 2, Kavkasia, Maestro and Channel 9) as well as evening talk show of the Media Union Obieqtivi.
The monitoring is implemented within the frames of the project – "Hate Speech and Discrimination in Georgian Media”. The project is implemented within the project "Strengthening the Integration of Ethnic Minorities in Georgia” supported by the UN Association of Georgia (UNAG), Open SocietyGeorgia Foundation (OSGF), and the US Agency for International Development (USAID).
The discussion had been attended by TSU students and young journalists. Special accents has been made on the coverage and possible prevention of violations of May 17th and Samtatskaro events.